Melinda Kumposchtová

Poradca zelených potravín, naturopatický poradca.

Moja cesta k naturopatickému poradenstvu bola dlhá a náročná, ale zároveň veľmi zaujímavá a radostná. 

Špecializujem na problémy s tráviacou sústavou a kožnými ochoreniami.

Táto činnosť v poradni ma veľmi baví a napĺňa ma pocitom uspokojenia, že môžem mnohým ľuďom ukázať cestu, kadiaľ ísť, aby sa cítili dobre a komfortne. 

Terapeutka 2

Dnes už viem, že každý má síce určitú genetickú výbavu, ale je v našich rukách, aké prostredie svojmu telu vytvoríme. Podľa toho sa vedia naše gény „vypnúť“ alebo „zapnúť".

Moja cesta

V detstve som bola „zdravá ako repa“. V 24 rokoch sa mi narodila dcérka, komplikovaný pôrod cisárskym rezom. Vtedy sa začali moje zdravotné problémy. V období, keď som mala plniť najdôležitejšie role svojho osobného života – rolu manželky a matky, som mala pocit, že začínam zlyhávať!

Neustále bolesti hlavy, časté zápchy a tráviace problémy sa stali súčasťou môjho každodenného života. S tým boli spojené aj nepríjemné prejavy na pokožke, pocit permanentnej únavy a nedostatku celkovej energie. Desiatky lekárskych vyšetrení (napr. aj CT mozgu) nepriniesli žiadne odpovede. Čerešničkou na torte bol môj zvýšený krvný tlak.

Ja, 27 ročná a vysoký tlak krvi! Znie to zvláštne, ale v tej dobe som sa potešila, že konečne niečo, čo ma postaví na nohy, zázračná tabletka na tlak všetko vyrieši. Ale nestalo sa tak. Po liekoch mi bolo ešte horšie, závraty hlavy ako na kolotoči, energia na bode nula.

Čoraz intenzívnejšie som si uvedomovala, že niečo musím zmeniť. Musí existovať aj iná cesta ako začať normálne fungovať a plnohodnotne ŽIŤ. Nie len prežívať. Hľadala som odpovede na moje otázky, zbierala informácie, zisťovala, kde robím chyby. Internet a vševedúci „ujo Google“ vtedy nebol k dispozícii, žiadne poradne, predajne so zdravou výživou, veľmi málo tlačovín s tematikou o životnom štýle, či zdraví. Knihy boli mojim najčastejším zdrojom informácií. Ja, odchovaná na tradičnej slovenskej kuchyni, som zistila mnohé dôležité súvislosti ohľadom stravovania, pitného režimu, fyzickej aktivity, ale aj spôsobu myslenia a vysporiadavania sa s každodenným stresom.

Dnes už viem, že každý má síce určitú genetickú výbavu (v mojej výbave je teda riadny zástup civilizačných chorôb), ale je v našich rukách, aké prostredie svojmu telu vytvoríme, podľa toho sa vedia naše gény „vypnúť“ alebo „zapnúť“. Každá bunka nášho tela je budovaná z takého materiálu, aký jej my sami poskytneme na výživu a akú im poskytneme ochranu pred škodlivinami zo stravy a prostredia. Zmenila som celkovo životný štýl a prevratný zlom v mojom živote nastal v roku 2009, keď som zaradila do svojho jedálnička zelené potraviny. Moje zdravie bolo stále lepšie, ale vďaka „zelenáčom“ som sa cítila fantasticky! V štyridsiatke som sa skrátka cítila tisíckrát lepšie ako keď som mala 25.

Celú problematiku som prelúskala veľmi dôkladne, skúseností pribúdalo, až som sa začala venovať aj poradenstvu v tomto smere. Na tejto mojej životnej ceste som stretla mnoho úžasných ľudí, ktorí ma výrazne ovplyvnili a problematiku som začala vnímať celistvejšie, smerom k celkovému naturopatickému pohľadu na ľudské zdravie. Dnes som už babička plná energie a teším sa z toho, že si môžem užívať vnúčika v plnom zdraví.

Návrat hore