Štefánikova trieda 84,
Vstup zo zadnej strany janyikova@biovitalcentrum.sk

mobil: 0911 700 710

 

PaedDr. Anka Machová

Poradca zelených potravín, naturopatický poradca

Od malička som chcela byť detskou lekárkou a liečiť. Moji rodičia však vzhľadom na podmienky minulého režimu považovali možnosť môjho štúdia medicíny za málo reálnu a keďže som, ako poslušné dieťa, nekládla dostatočný odpor, mi s najlepším úmyslom odporučili byť učiteľkou – veď tam tak isto budem pracovať s deťmi…

A tak som sa stala učiteľkou 2x – učiteľkou v materskej škole a na 1. stupni ZŠ. V školstve som nakoniec prežila pekných 21 rokov. Na svoj sen som nezabudla, ale zmierila som sa s tým, že sa k nemu zrejme ani okľukou nepriblížim. Raz som sa niekde dostala k citátu, že ak po niečom veľmi túžime, vesmír nám otvorí dvere aj tam, kde pred tým boli iba pevné steny…

    …a stalo sa smile.

Moja cesta

Moje smerovanie začalo nenápadne, kvôli zdravotným problémom v rodine: Crohnova choroba, alergia, astma, porucha krvnej zrážanlivosti, periorálna dermatitída, cukrovka, psoriáza, vysoký tlak a keby som sa zamyslela, ešte by som určite vedela pridať ďalšie diagnózy.

Napriek tomu, že sme všetci verili vo všemocnosť medicíny a dodržiavali predpísanú klasickú liečbu, náš zdravotný stav tomu nenasvedčoval. Práve naopak, v niektorých smeroch sa zhoršoval. Vtedy sme si uvedomili, že pre naše zdravie budeme musieť niečo navyše urobiť aj my sami a nespoliehať sa len na to, čo predpísal lekár. Pochopili sme, že „termín prevencia“ neznamená len pravidelne sa zúčastňovať  kontrolných vyšetrení a preventívnych prehliadok a zisťovať, či sme ešte zdraví, alebo sa už objavila choroba, ale je to súhrn mnohých každodenných drobných rozhodnutí, ktorými sa staráme o svoje telo a teda aj o vlastné zdravie.

Vtedy, hoci som si to ešte neuvedomovala, sa začal realizovať môj sen. Prišla vlastná skúsenosť a ja som pochopila, že veľa zdravotných problémov sa dá riešiť aj iným spôsobom – úpravou jedálneho lístka a konzumáciou čistých, prirodzených potravín. Zmena nebola jednoduchá – po 1,5 mesiaci veľmi silnej detoxikácie som sa rozlúčila so sprejmi do nosa a do úst a antihistaminikami Zodac, ktoré som užívala postupne v stále vyšších dávkach 5 rokov. Vyčistila sa mi pleť na tvári, zbavila som sa občasných ekzémov a po 10. rokoch som mala opäť veľmi dobrý krvný obraz. Dnes som pravidelnou darkyňou krvi a držiteľkou striebornej Jánskeho plakety. Už viem, že aj keď nechodím denne v bielom plášti po chodbách zdravotníckeho zariadenia, môžem ľuďom ukázať, že postupnými zámenami životných zlozvykov za dobrozvyky, môžu v akomkoľvek veku prestať napĺňať svoj chorobopis a začať písať vlastný životopis.

Verím, že spoločne nájdeme spôsob a správnu cestu, ako udržať alebo prinavrátiť zdravie aj Vám.

Najnovšie články

Adresa

Biovital centrum s.r.o.
Štefánikova trieda 84,
Nitra
Vstup zo zadnej strany!

Otváracie hodiny

Po – Pia - Podľa objednávky
Je možné dohodnúť sa na termín mimo pracovných dní.

Kontakt

Biovital centrum s.r.o.
Štefánikova trieda 84,
Nitra
Vstup zo zadnej strany!