Štefánikova trieda 84,
Vstup zo zadnej strany janyikova@biovitalcentrum.sk

mobil: 0911 700 710

 

Histamínová intolerancia (HIT)

Histamín vzniká bakteriálnym odbúraním aminokyseliny histidínu. Prirodzene sa vyskytuje v ľudskom organizme a jeho účinky sa prejavujú pri alergických reakciách, kedy sa uvoľňuje vo veľkom množstve. Je ako mediátor, zúčastňuje sa na prenose signálu na rôznych úrovniach a má dôležitú úlohu pri imunitných, ochranných a regulačných reakciách.

 

Je to naozaj na celý život?

Túto otázku dostávam v našej poradni čoraz častejšie a som veľmi smutná, keď prichádzajú rodičia s malými deťmi, ktorým nie je možné zabezpečiť potrebnú diétu v škôlke alebo v školskej jedálni, čím trpia ešte viac.

Čo je vlastne histamínová intolerancia? Všade o nej počúvame, pomerne často je diagnostikovaná, stala sa utrpením pre mnoho ľudí. Je typická širokým spektrom prejavov a zdá sa, že na každého platí niečo iné – iná terapia, iná diéta a iné prejavy.

Histamínová intolerancia je stav nerovnováhy medzi zvýšenou hladinou histamínu a neschopnosťou organizmu ho primerane odbúrať.

 

Ako sa prejavuje histamínová intolerancia?

 • Spektrum príznakov je široké. Na vyššiu hladinu histamínu môže nevhodne zareagovať snáď každá časť tela:
 • koža – svrbenie, začervenanie, žihľavka, opuchy
 • tráviaci trakt – kŕče, nafukovanie, hnačky, svrbenie a opuch pier aj jazyka
 • dýchacie cesty – kýchanie, nádcha, kašeľ, pískanie pri dýchaní, sťažené dýchanie
 • srdce a cievy – bolesti hlavy, migrény, zmeny tlaku krvi, búšenie srdca, poruchy rytmu, kolapsy a závrat
 • únava
 • poruchy menštruačného cyklu, neplodnosť
 • nervozita, nespavosť
 • úzkosť, panika
 • poruchy činnosti štítnej žľazy

 

Možnosti z hľadiska klasickej medicíny

Užívanie enzýmu DAOSIN a dodržanie nízkohistamínovej diéty a po čase skúšať zaraďovať ďalšie potraviny na báze skúška-omyl. Je to finančne, časovo aj psychicky  dosť náročná metóda, pri ktorej sa skutočná príčina vôbec nerieši.

 

Ako vieme pomôcť?

Tak čo? Idete pátrať aj Vy po príčine, prečo máte zvýšené hodnoty histamínu v krvi alebo zníženú aktivitu DAO enzýmu? Alebo sa budete trápiť s eliminačnou diétou, trpieť, keď to trošku preženiete a k tomu ešte kupovať drahý enzým DAOSIN? Nenechajte sa odbiť! Hľadajte, zisťujte, pátrajte – ide o Vás, o Vaše zdravie, o Vašu kvalitu života.

 

V našej poradni pomocou biorezonančnej diagnostiky ( používame medicínsky certifikované biorezonančné prístroje Sensitív Imago 530  a BICOM OPTIMA) zistíme príčinu vzniknutých zápalov, navrhneme postup regenerácie nielen tenkého čreva, ale celého tráviaceho traktu  (v prípade potreby aj celého organizmu) a eliminačnú diétu na prechodné obdobie.

Regenerácia tráviaceho traktu potrvá 3-6 mesiacov, ale značné zlepšenie zdravotného stavu naši klienti pociťujú veľmi často už po týždni.

 

Moje skúsenosti s histamínovou intoleranciou

Prišlo to v celku nečakane po chutnej vianočnej kapustnici. Po testoch na poliklinike som dostala odpoveď, že je to na celý život a bola som vyprevadená z ambulancie s vetou – „preštudujte si to na internete a dodržiavajte diétu“. Všetko dostupné som preštudovala a ďalej pátrala po príčinách. Popritom som samozrejme prísne dodržala eliminačnú diétu.  Ako postupne sa našla a odstraňovala príčina mojich problémov, začali miznúť moje ťažkosti a postupne som zaraďovala potraviny späť do jedálníčka. Po 2 mesiacoch som už jedla všetko okrem spomínanej kapustnice, tú som mala odvahu  ochutnať až po roku.

 

Účinky histamínu na organizmus

 • má pozitívny vplyv na delenie a rozmnožovanie buniek
 • v mozgu plní funkciu hormónu bdelosti – vďaka nemu sme schopní okamžite podať výkon, má vplyv na učenie a pamäť, znižuje chuť do jedla
 • vyplaví sa pri úraze, traume, či infekcii
 • zúčastňuje sa na procesoch obranyschopnosti, reguluje krvotvorbu, aktivuje energetické dráhy.

Histamín je veľmi dôležitá látka a organizmus si vytvoril účinné mechanizmy, aby ho vedel  v prípade nadbytku rýchlo odbúrať. Takmer vo všetkých bunkách je prítomný enzým N – metyltransferáza, ktorý rozkladá histamín vlastného pôvodu. V čreve zas máme enzým diaminooxidáza (DAO), ktorý odbúrava hlavne histamín z vonkajších zdrojov – z potravy.

V potravinách sa vyskytuje histamín v rôznom množstve a u zdravých ľudí je „potravinový histamín“ rýchlo odbúraný diaminooxidázou (DAO), zatiaľ čo u osôb s nízkou DAO aktivitou hrozí riziko histamínovej toxicity – otravy.

Histamínová toxicita je stav, ktorý pacient zažíva po konzumácií potravín s histamínom a môže mať rôzne prejavy.

 

Rizikové sú 3 typy potravín: 

 1. Potraviny bohaté na histamín – fermentované potraviny, skladované ryby, mäso, paradajky, jahody, zrejúci syr, kyslá kapusta, víno a spracované mäso, alebo varené jedlo, ktoré je skladované do druhého dňa.

2. Uvoľňovače histamínu – potraviny schopné uvoľňovať histamín priamo z tkanivových buniek, aj keď samotné sú nízkohistamínové (citrusy, konzervanty, aditíva ).

 1. Potraviny, ktoré bránia správnemu fungovaniu enzýmu DAO – patrí sem alkohol, kakao, čokoláda, čierny, zelený čaj.

 

Môže sa hladina DAO prechodne znížiť?

Za zníženou aktivitou DAO enzýmu alebo jeho nedostatočnou hladinou sa môže skrývať spomínaná genetika, ale aj lieky, alkohol, črevná dysbióza – narušenie črevnej mikroflóry (prítomnosť  nevhodných – patogénnych baktérií v čreve).  Vtedy sa môže histamín zvýšiť prechodne. Dôvodom zvýšenia hladiny histamínu v tele bývajú tiež bakteriálne infekcie, ktoré spôsobia vysokú nálož histamínu.

 

Môže za rozvoj histamínovej intolerancie aj stres?

Stres na strane jednej môže byť príčinou zvýšenej koncentrácie histamínu, na strane druhej histamín ovplyvňuje náš nervový systém. Rozšírením ciev v mozgu vplyvom histamínu sa u citlivých ľudí môže spúšťať migréna. Histamín, pôsobiaci na nervové zakončenia spôsobuje  svrbenie, rovnako ovplyvňuje funkcie CNS akými sú bdelosť alebo chuť do jedla.

 

Ako sa ochorenie diagnostikuje?

Je to náročný proces a patrí do rúk imuno-alergológa. V žiadnom prípade sa diagnostika nedá robiť len na základe jedného laboratórneho vyšetrenia, čiže len na základe stanovenia hladiny enzýmu. Mnohokrát si vyžaduje opakované vyšetrenia.

 

Vyšetruje sa aj prítomnosť alergií a iných ochorení. Správne sa zisťuje nielen hladina, ale aj aktivitu enzýmu na odbúravanie histamínu. Ani tak však nie je výpovedná hodnota diagnostických testov stopercentná.

Pri nejednoznačných výsledkoch sa s odstupom času vyšetrenie opakuje, pričom pacient sleduje svoje reakcie pri konzumácii rizikových potravín.

Pri diagnostikovaní pomáha aj eliminačný test – pacient sa vyhýba rizikovým potravinám a sleduje svoj stav. K diagnostike môže napomôcť aj hladina methylhistamínu v moči. Jej zvýšená koncentrácia by svedčila o tom, že sa organizmus snaží zbaviť histamínu, keď nie je funkčný DAO enzým.

 

Čo je DAO enzým

DAO enzým je produkovaný črevnými bunkami (enterocytmi) nachádzajúcimi sa vo vrchnej časti čreva a je neustále uvoľňovaný z črevnej sliznice. Poškodenie sliznice  tenkého čreva spôsobené napríklad gastroenteritídou, syndrómom dráždivého čreva, priepustnosťou čreva, intoleranciami, alergiami, zápalmi rôzneho druhu, narušenou črevnou mikroflórou (pri premnožení patogénov – baktérie, kvasinky, parazity), či  rôznymi liekmi, môžu výrazne znížiť produkciu DAO enzýmu.

 

Je intolerancia doživotný problém?

Ak je geneticky podmienená a vrodená, tak je to doživotný problém ( 1-2% ochorení).  Ak je  ochorenie získané, jeho priebeh a prognóza záleží od základného ochorenia.

Veľa prejavov HIT je len dočasných. Hladiny enzýmu sa menia, stav závisí aj od kondície čreva, stresu a iných faktorov. Preto môžu pacienti vnímať obdobia, keď sa cítia lepšie a potom znova horšie. V prevažnej väčšine sú tieto problémy prechodné, vyprovokované liekmi, stimulantmi, potravinovými prísadami, životným štýlom, stravovacími návykmi a nevhodnou stravou. Tráviaci trakt na tie „ útoky“ reaguje zápalom, čo spôsobuje nižšiu tvorbu DAO enzýmu.

Najnovšie články

Adresa

Biovital centrum s.r.o.
Štefánikova trieda 84,
Nitra
Vstup zo zadnej strany!

Otváracie hodiny

Po – Pia - Podľa objednávky
Je možné dohodnúť sa na termín mimo pracovných dní.

Kontakt

Biovital centrum s.r.o.
Štefánikova trieda 84,
Nitra
Vstup zo zadnej strany!